Alapítványunk hírei, cikkei

Digitális világ vs. könyvek: Hogyan csökkentsük a képernyőidőt és növeljük az olvasási kedvet?

Digitális világ vs. könyvek: Hogyan csökkentsük a képernyőidőt és növeljük az olvasási kedvet?

A digitális technológia egyre inkább behálózza mindennapjainkat, okostelefonjaink, laptopjaink és táblagépeink pedig folyamatosan elérhető kényelmet biztosítanak. Az információ gyors és azonnali elérhetősége sok előnnyel jár, ugyanakkor egyre többen tapasztalják, hogy csökken a koncentrációs képességük, fáradtabbnak érzik magukat, és kevesebb időt fordítanak az olvasásra. De vajon hogyan lehet megtalálni az egyensúlyt a digitális világ és a nyomtatott könyvek nyújtotta elmerülés között?

A képernyőidő hatása a figyelemre

A folyamatos képernyőhasználat egyik legfőbb hátránya, hogy csökkenti a figyelemfenntartás képességét. A közösségi média gyorsan változó tartalmai, az értesítések és az azonnali válaszokat követelő üzenetek mind azt erősítik, hogy agyunk hozzászokik a rövid, felszínes információk befogadásához. Ennek következtében a hosszabb szövegek olvasása kihívássá válhat, hiszen a szemünk és az agyunk is azonnali impulzusokra vágyik. Egy könyv esetében azonban az információ fokozatosan érkezik, lehetőséget adva arra, hogy elmélyüljünk a történetben vagy egy téma részleteiben.

Hogyan csökkentsük a képernyőidőt?

A képernyőidő csökkentése nem azt jelenti, hogy teljesen el kell hagyni a digitális eszközöket, hanem azt, hogy tudatosan korlátozzuk azok használatát. Az egyik leghatékonyabb módszer, ha kijelölünk napi időszakokat, amikor nem nyúlunk a telefonunkhoz vagy a számítógéphez. Az esti időszak különösen alkalmas erre, hiszen a képernyőből áradó kék fény befolyásolhatja az alvási ciklust, ezért kifejezetten előnyös lehet, ha lefekvés előtt egy könyvet veszünk a kezünkbe.

Az olvasási kedv növelése

Az olvasási kedv növeléséhez fontos, hogy megtaláljuk azt a műfajt vagy témát, amely igazán érdekel bennünket. Sokan az iskolai kötelező olvasmányokkal azonosítják az olvasást, ami miatt később is nehezen nyúlnak könyvek után. Pedig a mai könyvkínálat elképesztően széles: a krimik, fantasy-regények, történelmi regények, önfejlesztő könyvek vagy a tudományos ismeretterjesztő művek közül mindenki megtalálhatja a saját ízlésének megfelelőt.

Az olvasás élményszerűvé tétele

Az olvasás élményének fokozására remek megoldás lehet egy könyvklubhoz csatlakozás vagy barátokkal közös olvasmányok kiválasztása. Amikor másokkal is megbeszélhetjük egy történet fordulatait, az olvasás aktívabb tevékenységgé válik, ami tovább növeli az élvezetet.

Egyensúly a digitális világ és az olvasás között

Bár a digitális világ kényelme csábító, a hagyományos olvasás pótolhatatlan előnyei miatt érdemes tudatosan időt szánni rá. Egyensúly megteremtésével nemcsak a számítógép és mobiltelefon iránti függőségünket csökkenthetjük, hanem visszahozhatjuk a mindennapjainkba azt a fajta elmélyült figyelmet, amelyet egy jó könyv nyújthat.


Alapítványunk kiemelt személyiségei

Kőszegi-Arbeiter Anita
Az alapítvány kurátora
dr. Szántó Mária
Az alapítvány alapítója
Segítő önkénteseink
Meseírók, illusztrátorok, partnereink

Meskete Gyermek Alapítvány

Nyilvántartási szám: 06-01-0001379
Adószám: 18478750-1-18
Országos azonosító: 0600/60112/2007/2300001385407
Székhelyünk: 9700 Szombathely, Szövő utca 39.

Bankszámlaszám (Unicredit):
10918001-00000049-23770002