Alapítványunk hírei, cikkei

Mikortól érdemes elkezdeni a mesélést?

Mikortól érdemes elkezdeni a mesélést?

A mesék világa csodálatos és varázslatos kapu a gyermekek fejlődéséhez. Sokan felteszik a kérdést: mikor érdemes elkezdeni a mesélést? A válasz egyszerű: soha nem lehet elég korán! A mesék hallgatása már a magzati korban hatással lehet a babára, és a korai években is alapvető szerepet játszik a kognitív, nyelvi és érzelmi fejlődésben.

Mikor érdemes elkezdeni a mesélést?

Már a magzati korban

Kutatások igazolják, hogy a magzatok már a 24. héttől hallják az anya hangját, és reagálnak a ritmusára. Az anyai hang megnyugtató hatással van rájuk, ezért a babavárás alatt elmondott mesék, mondókák segíthetik a baba korai kötődését és a nyelvi ingerek befogadását.

Újszülött kortól

A baba születését követően is fontos, hogy hallja a szülők hangját. A ritmusos, dallamos mondókák, altatók segítik a baba hallásának fejlődését, miközben erősítik az érzelmi biztonságot.

6 hónapos kortól

Ebben az életkorban a babák már egyre inkább figyelnek a beszédre, felismerik a hangszíneket, és elkezdenek reagálni a képekre. Ekkor érdemes színes képeskönyveket mutatni nekik, és egyszerű történeteket mesélni.

1 éves kortól

A gyermekek aktívabban kezdenek reagálni a mesékre. Az ismétlődő szavak, rövid történetek segítik a beszédfejlődést. Ebben az időszakban a mesélés mellett érdemes bevonni a kicsiket a közös lapozgatásba is.

Az olvasás hatása a korai fejlődésre

1. Nyelvi és kognitív fejlődés

A mesék hallgatása hozzájárul a gyermek szókincstárának bővüléséhez, segíti a beszédfejlődést és fejleszti a figyelmet. A rendszeres olvasás hatására a gyermekek később jobban teljesítenek az iskolai tanulmányaikban is.

2. Érzelmi és szociális fejlődés

A mesék biztonságérzetet adnak, erősítik a szülő-gyermek kapcsolatot, segítenek az érzelmek megértésében és feldolgozásában.

3. Képzelet és kreativitás fejlesztése

A történetek segítenek a gyermekeknek elképzelni különböző helyzeteket, fejlesztik a kreativitást, és hozzájárulnak a problémamegoldó készség fejlesztéséhez.

4. Tanulási képességek alapozása

A rendszeres mesélés fejleszti a memóriát, a logikai gondolkodást és a figyelmet, amelyek alapvetőek a sikeres tanuláshoz.

Tippek a meséléshez életkoronkként

  • 0-6 hónap: mondókák, altatók, dallamos mesék.
  • 6-12 hónap: színes képeskönyvek, rövid, ismétlődő mesék.
  • 1-3 év: egyszerű történetek, amelyeket a gyermek is segíthet elmondani.
  • Óvodás kor: hosszabb mesék, kérdésekkel kísérve, beszélgetések a témákról.

Konklúzió

A mesélést soha nem lehet elég korán kezdeni, hiszen már a magzati korban is pozitív hatással van a babára. A közös olvasás nemcsak fejleszti a gyermek nyelvi és kognitív képességeit, hanem érzelmi biztonságot is nyújt, és hosszútávon hozzájárul a tanulási sikerekhez. Az olvasás szeretete egy életen át elkísérhet, és az egyik legszebb ajándék, amit a gyermekeknek adhatunk.


Alapítványunk kiemelt személyiségei

Kőszegi-Arbeiter Anita
Az alapítvány kurátora
dr. Szántó Mária
Az alapítvány alapítója
Segítő önkénteseink
Meseírók, illusztrátorok, partnereink

Meskete Gyermek Alapítvány

Nyilvántartási szám: 06-01-0001379
Adószám: 18478750-1-18
Országos azonosító: 0600/60112/2007/2300001385407
Székhelyünk: 9700 Szombathely, Szövő utca 39.

Bankszámlaszám (Unicredit):
10918001-00000049-23770002