Alapítványunk hírei, cikkei

Olvasásösztönző ötletek 1. - Interaktív mesék és játékos olvasási technikák

Olvasásösztönző ötletek 1. - Interaktív mesék és játékos olvasási technikák

A mesék világa varázslatos, de nem minden gyermek egyforma lelkesedéssel merül el benne. Az interaktív mesék és a játékos olvasási technikák segítenek abban, hogy az olvasás ne csak egy passzív tevékenység legyen, hanem izgalmas, kreatív élmény. De hogyan lehet a gyerekeket aktívan bevonni a mesékbe? Mutatunk néhány kipróbált módszert!

1. Interaktív mesekönyvek

Az interaktív mesekönyvek lehetőséget adnak a gyerekeknek arra, hogy részt vegyenek a történet alakításában. Az olyan könyvek, amelyekben a gyermek dönthet a főhős sorsáról, vagy rejtvényekkel haladhat előre a történetben, nagyon izgalmassá teszik az olvasást.

2. Kérdések és beszélgetés a mese közben

Az aktív részvételhez az egyik legegyszerűbb mód, ha mesélés közben kérdéseket teszünk fel.

  • "Mit gondolsz, mi fog történni ezután?"
  • "Te mit csinálnál a főhős helyében?"
  • "Szerinted helyesen döntött a szereplő?" Ezek a kérdések nemcsak a szövegértést fejlesztik, hanem segítenek a gyerekeknek a történetbe élni magukat.

3. Dramatizálás és szerepjáték

A gyerekek imádnak játszani, és egy mese megelevenítése sokkal érdekesebb, mint csupán elolvasni azt. Bábszínház, jelmezes játék vagy egyszerű szerepjáték segít a gyermeknek jobban megérteni és átélni a történetet.

4. Kézműves foglalkozások a meséhez

Rajzoljatok egy jelenetet a meséből, készítsetek bábokat vagy alkossatok egy saját mesekönyvet! A kézműves teendők segítenek a gyerekeknek jobban kapcsolódni a történethez.

5. Hangos olvasás és hangeffektek

Egy mesét élvezetessé tehetünk azzal is, ha különböző hangszíneket és hangeffekteket alkalmazunk. Egy bömbölő oroszlán, suttogó manó vagy kopogó eső hangjai segíthetnek a gyermekeknek elképzelni a történetet.

6. Saját mese írása

Adjunk a gyerekeknek lehetőséget arra, hogy saját meséket találjanak ki. Lehet egy adott mese folytatása vagy teljesen új történet. A kreatív írás segít az önkifejezésben és az önbizalom növelésében.

Az interaktív mesék és játékos olvasási technikák nemcsak szórakoztatóvá teszik az olvasást, hanem fejlesztik a gyerekek szövegértését, képzelőerejét és kommunikációs készségeit is. Próbálj ki néhányat ezek közül, és lásd, hogyan élik bele magukat a gyerekek a mesék varázslatos világába!

 


Alapítványunk kiemelt személyiségei

Kőszegi-Arbeiter Anita
Az alapítvány kurátora
dr. Szántó Mária
Az alapítvány alapítója
Segítő önkénteseink
Meseírók, illusztrátorok, partnereink

Meskete Gyermek Alapítvány

Nyilvántartási szám: 06-01-0001379
Adószám: 18478750-1-18
Országos azonosító: 0600/60112/2007/2300001385407
Székhelyünk: 9700 Szombathely, Szövő utca 39.

Bankszámlaszám (Unicredit):
10918001-00000049-23770002